Praca w Wave

Legalne oprogramowanie

Wstęp

W sieci gorąco zachęcamy do korzystania z Wolnego Oprogramowania, czyli w pełni leganych i darmowych programów, nieważne czy używamy ich do działaności komercyjnej czy nie. Spora grupa programów jest darmowa do użytku prywatnego - o nich też wspomnimy.
Oto moja propozycja zmian:

Microsoft Office -> OpenOffice.org

Obecnie symbolem Wolnego Oprogramowania jest pakiet biurowy OpenOffice.org, który zastępuje bardzo drogi, popularny pakiet Microsoft Office.
Umożliwia on otwieranie i zapisywanie popularnych dokumentów DOC czy XLS, także nie stracimy możliwości operacji na starych plikach.
Posiada on też bardzo wygodą funkcję eksportu dokumentu do PDF - formatu, w którym powinno się wysyłać dokumenty do czytania lub wydruku (ale nie edycji).

Instrukcja instalacji:
  1. Ściągnij plik instalacyjny z naszej strony: http://chwarzno.pl/pliki/OpenOfficePL/ - staramy się, żeby wersja była zawsze aktualna
  2. Uruchom instalację i postępuj zgodnie z instrukcjami tam zawartymi. Gdy pojawi się pytanie o skojarzenie aplikacji z plikami Microsoft Office to zaznacz wszystkie

Microsoft Internet Explorer -> Mozilla Firefox

Internet Explorer to darmowa przeglądarka internetowa - masz ją automatycznie z Windowsem. Wartą ją jednak zastąpić, bo są znacznie lepsze!
Przeglądarki Mozilla Firefox czy Opera są bezpieczniejsze, szybsze i wygodniejsze, dlatego coraz więcej użytkowników przesiada się na te właśnie produkty. Jako, że przeglądanie stron internetowych to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przy komputerze, to warto sprawdzić w czym nam wygodnie.

* -> AntiVir [program antywirusowy]

AntiVir jest darmowy tylko do użytku prywatnego.

AntiVir to naprawdę dobry program antywirusowy, mimo że można go mieć za darmo. Zapewnia bezproblemowe automatyczne aktualizacje bazy wirusów i posiada większość funkcji jakie można spotkać w tego typu programach. Charakteryzuje się tym, że w niewielkim stopniu obciąża system co dla wielu osób jest bardzo istotne. Tylko te cechy sprawiają, że warto go polecić.
Dopiero niedawno natknąłem się na porównanie skuteczności antywirusów:
porównanie programów antywirusowych
Artykuł jest niestety po niemiecku, ale to co istotne widać na pierwszy rzut oka ;-) Data publikacji: 27.11.2006.
Inny test, który potwierdza jakość AntiVir-a: 1. miejsce, data: 10.09.2005

UWAGA Pamiętaj, że posiadanie dobrego programu antywirusowego nie jest podstawą bezpieczeństwa - są ważniejsze rzeczy. Przeczytaj nasze porady na ten temat.

* -> SubEdit Player [odtwarzanie filmów]

Programów do odtwarzania filmów jest masa... Ten jest doskonały. Naprawde rzadko zdarza się program, w którym bym niczego nie zmienił.
Kilka ciekawych funkcji SubEdit Player-a:
  • Skalowanie obrazu (zoom)
  • Rozciągnięcie obrazu w pionie i poziomie
  • Przesunięcie obrazu w pionie i poziomie
  • Dowolne wyświetlanie napisów
  • Możliwość edycji napisów (np. przesunięcia), gdy nie pasują
  • Automatyczne przełączanie płyt jeśli mają w nazwie CD1, CD2...
Do tego jest niesamowicie wygodny i ma ładny interfejs (w stylu XP).
Do programu polecam zestaw kodeków: All in 1 Codec

WinRAR -> 7-Zip [archwizacja]

WinRAR to popularny program do tworzenia archiwów danych, posługujący się zarówno standardowym formatem .zip, jak i własnym, znacznie lepszym - rar. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry program, ale kosztuje...
Za darmo możesz mieć produkt, który również czyta i tworzy ZIP-y, czyta RAR-y oraz ma własny, jeszcze lepszy format 7z.
7-Zip funkcjonalnie jest bardzo podobny do WinRAR-a. Nie potrafi jedynie tworzyć RAR-ów, ale nie jest to duża wada, bo jeśli pakujesz dane na własny użytek to możesz skorzystać z 7z. Jeśli natomiast chcesz komuś te dane wysłać to wybór RAR-a nie jest dobry, bo nigdy nie wiadomo czy odbiorca będzie mógł je rozpakować - lepiej w tej sytuacji skorzystać z ZIP-a.

* -> GIMP [grafika]

GIMP to program do edycji grafiki rastrowej. Jego konkurentami są Adobe Photoshop i Corel Photo-Paint (oba badzo drogie). Wszystkie te programy posiadają masę funkcji, każdy ma swoje zalety i wady. Jeśli nie wiesz, który by ci pasował może warto zacząć od darmowego?
GIMP ma bardzo charakterystyczny interfejs (podzielny na kilka okien), który staję się wygodny dopiero po nauczeniu się skrótów klawiszowych.

Twoje IP = 54.81.232.54 • AktualnościOfertaO sieciKarieraKontakt